Šta je to hleb sa “prozimijem”, najzdraviji hleb koji i vi možete peći u vašem domu

Veoma je tesko naci hleb sa pravim “prozimi”. Mnoge pekare, koje reklamiraju da prave hleb sa “prozumi”, koriste tehniku slicnu onoj koja se koristi u pravljenju hleba sa prozimijem ali dodaju i izvesnu kolicinu kvasca.

prozumi17

Dodavanjem kvasca unistavaju se specificna svojstva koja daje “prozimi” hlebu. Jedno je sigurno, da sa “prozumijem” dobijamo daleko najukusniji, najzdraviji i sa najboljim organoleptickim karakteristikama hleb, nego na bilo koji drugi nacin.

Pa sta je “prozimi”, i koje osobine hlebu daje?

prozumi18

Istorija nam kazuje da kad je covek poceo da obradjuje zemlju, zitarice su mu postale  glavna hrana, uglavnom u obliku kase.

Prvi dokazi da su ljudi pravili i pekli testo pronadjeni su u Egiptu. Prvi hleb koji je tamo pravljen je bio uglavnom od kukuruza i nije narastao (kao danasnji hlebovi), licio je na cisti kukuruzni hleb koji se od davnina tradicionalno pravio u grckom Epiru.
Egipat je bio mesto gde su radile prve profesionalne pekare koje su mogle da proizvedu ogromne kolicine hleba.

prozumi19

Prozimi, tradicionalno u Grckoj, ali i u mnogim evropskim zemljama, bio je komad testa od hleba prethodnog dana, koriscen za pravljenje hleba za sledeci dan.
Ali ako pravimo hleb od kvasca i zadrzimo deo testa za sledeci dan, to nije “prozimi”.

prozumi13

Prozimi je simbiotska kultura mikroorganizama koja se hrani (ili mesi) uglavnom samo sa brasnom i vodom. Glavni mikroorganizmi koji se nalaze u ovakvom hlebu pripadaju sledećim porodicama:
Saccharomices
Bakterije mlecne kiseline
Bakterije sircetne kiseline
Seceri u brasnu su uglavnom odgovorni za proizvodnju ugljendioksida (CO2) i etanola (alkohola), gasa koji nabubri hleb, a bakterije su odgovorne za proizvodnju odgovarajućih kiselina, koje daju karakteristican kiseli ukus. U fermentaciji, mikroorganizmi jedu sastojke brasna i proizvode CO2 i neke vrsta kiselina pomazuci hlebu da naraste.

Prozum11

Jednostavno receno “prozimi” je komadic hleba od proslog dana koji se koristi za pravljenje testa za hleb bez koriscenja pivskog kvasca.

prozumi14

Priprema

U jednu posudu prosejte brasno zajedno sa solju i u sredini napravite udubljenje.
Dodajte “prozimi”, ulje i mlaku vodu. Po zelji mozete dodati malo susamovih semenki.
Dobro gnjecite dok se testo ne odvoji od zidova tave i postane elasticno i homogeno.

 

prozumi16

Oblikujte testo, ostavite ga u posudi i pokrijte peskirom. Ostavite da se testo diže 1 sat i 40’dok se ne udvostruci u zapremini.

Podelite testo na dva hleba i stavite u podmazanu tepsiju. Ostavite hleb da se diže još 30’i zatim pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 180 ° C dok ne fino porumeni.

prozumi21